Czarny czosnek-właściwości

Black garlic

Aby mówić o właściwościach czarnego czosnku należy najpierw uświadomić sobie, czym on właściwie jest.

A więc czarny czosnek, to nie jest taki zwykły biały czosnek, jaki zwykle widzi się w sklepach. Różni się on od niego na pierwszy rzut oka przede wszystkim kolorem, ponieważ jest czarny, a także procesem, w którym powstaje, jak i oczywiście właściwościami. Czarny czosnek może być stosowany w kuchni jako warzywo, przyprawa oraz jako środek leczniczy.

Czarny czosnek powstaje z białego czosnku, czyli dokładniej mówiąc czosnku pospolitego. Zwykły czosnek przechodzi proces, w którym po zerwaniu przechowuje się go w określonych warunkach, a mianowicie w podwyższonej temperaturze oraz w odpowiedniej wilgotności. W takich warunkach przechowywania czosnek przechodzi proces, w którym zmienia się jego kolor na ciemny. Czosnek przechodzi proces fermentacji i starzenia.

Po procesie produkcji czarny czosnek posiada swoje niesamowite właściwości – przede wszystkim zdrowotne. Wielu naukowców dowiodło, że posiada on właściwości głównie przeciwzapalne, czyli zapobiegające chorobom. Czarny czosnek wzmacnia odporność komórek, przez co blokuje powstawanie nowotworów.

Wykazuje on bardzo pozytywne działanie u osób w podeszłym wieku oraz u osób, które chorują na cukrzycę i różne jej powikłania. Zabezpiecza organizm przed jej powstaniem. Działanie przeciwutleniające, czyli takie, które spowalnia procesy starzenia się organizmu wykazuje w całym naszym organizmie, w skład którego wchodzą oczywiście te najważniejsze organy, jak na przykład mózg, czy serce.

Ponadto wykazuje bardzo pozytywne działanie przeciwalergiczne, czyli zapobiega powstawaniu różnorakich alergii. Właściwości czarnego czosnku można świetnie dostrzec w naszych kuchniach. Przede wszystkim wspaniała wiadomość dla osób, które spożywanie czosnku niekoniecznie miło wspominają – czarny czosnek nie ma takiego ostrego smaku i aromatu, jak zwykły czosnek. Aromat traci swą charakterystyczną ostrość. Smakowo możemy poczuć słodko-kwaśną mieszankę, a nawet lekką gorzkość. Jest on gotowy do wykorzystania w przygotowaniu wielu pyszności.

Podsumowując czarny czosnek posiada wiele wspaniałych właściwości zdrowotnych oraz świetnie zastosowanie w kuchni. Nie zastanawiajcie się dłużej, tylko zarezerwujcie mu specjalne miejsce w waszych domach!

Dodaj komentarz