Guarana tylko w bezpiecznych ilościach

Guarana seeds and powder in porcelain bowl and spoon

Guarana to roślina. Nazwa pochodzi od plemienia Guarani w Amazonii, które użyło swoich nasion do zaparzenia drinka. Dziś nasiona guarany są nadal używane jako lek.

Ludzie przyjmują guaranę doustnie na otyłość, wyniki sportowe, sprawność umysłową, aby zwiększyć energię, jako afrodyzjak, i na wiele innych warunków, ale nie ma dobrych dowodów naukowych na poparcie tych zastosowań. Guarana może być również niebezpieczna, jeśli jest przyjmowana długoterminowo w dużych ilościach.

Jak to działa?

Guarana zawiera kofeinę. Kofeina działa poprzez stymulację ośrodkowego układu nerwowego (OUN), serca i mięśni. Guarana zawiera również teofilinę i teobrominę, które są chemikaliami podobnymi do kofeiny.

Po przyjęciu doustnym: guarana jest PRAWDOPODOBNIE BEZPIECZNA dla większości osób dorosłych, jeśli jest przyjmowana w ilościach powszechnie występujących w żywności. Po przyjęciu doustnym w niewielkich ilościach leczniczych guarana MOŻE BYĆ BEZPIECZNA.

Przy przyjmowaniu doustnym w dużych dawkach przez długi czas guarana MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNA. Guarana zawiera kofeinę. Dawki zawierające więcej niż 400 mg kofeiny dziennie były powiązane z działaniami niepożądanymi. Działania niepożądane zależą od dawki.

W typowych dawkach kofeina w guaranie może powodować bezsenność, nerwowość i niepokój, podrażnienie żołądka, nudności, wymioty, przyspieszenie czynności serca i ciśnienie krwi, przyspieszony oddech, drżenie, majaczenie, diureza i inne działania niepożądane.

Duże dawki guarany mogą powodować ból głowy, niepokój, pobudzenie, dzwonienie w uszach, ból podczas oddawania moczu, skurcze żołądka i nieregularne bicie serca. Ludzie, którzy regularnie przyjmują guaranę, mogą odczuwać objawy odstawienia kofeiny, jeśli zmniejszą zwykle stosowaną dawkę.

Po przyjęciu doustnym lub wstrzyknięciu w bardzo dużych dawkach guarana jest PRAWDOPODOBNIE NIEBEZPIECZNA, a nawet śmiertelnie niebezpieczna ze względu na zawartość kofeiny. Śmiertelna dawka kofeiny szacowana jest na 10-14 gramów. Poważne zatrucie może również wystąpić przy niższych dawkach, w zależności od wrażliwości kofeiny lub zachowań związanych z paleniem, wieku i wcześniejszego spożycia kofeiny.

Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia:

Ciąża i karmienie piersią: guarana jest MOŻLIWE BEZPIECZNA dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, jeśli jest przyjmowana w ilościach powszechnie występujących w żywności. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, należy zachować ostrożność podczas stosowania guarany ze względu na zawartość kofeiny.

Małe ilości prawdopodobnie nie są szkodliwe. Jednak przyjmowanie guarany w dużych dawkach doustnych jest NIEBEZPIECZNE. Spożywanie ponad 300 mg kofeiny dziennie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poronienia i innymi negatywnymi skutkami.

U kobiet karmiących kofeina przenika do mleka matki i może wpływać na karmiące dziecko. Matki karmiące powinny ściśle monitorować spożycie kofeiny, aby upewnić się, że jest ona na niskim poziomie. Wysokie spożycie kofeiny przez matki karmiące może powodować problemy ze snem, drażliwość i zwiększoną aktywność jelit u niemowląt karmionych piersią.

Dodaj komentarz