Amarantus i jego zalety

Amaranth and herbal medicine

Mąka z amarantusa może kojarzyć się niektórym wyłącznie z działem spożywczym jednak pokażemy, że wcale tak nie jest. Jego zastosowań dla naszej urody jest bardzo wiele.

Amarantus jest to rodzaj roślin wieloletnich (jednorocznych i krótko żyjących). Nazwa „amarant” pochodzi od greckich słów „amarantos” (co oznacza „zanikanie”) i „anthos” (co oznacza kwiat).

Z technicznego punktu widzenia amarant jest nasionem(choć większość źródeł nazywa to ziarnem i to jest w porządku). Nazywa się „bayam” w Indonezji i Malezji, „kalunay” na Filipinach, „amarante” we Francji, „kiwicha” w języku hiszpańskim, „borlas” w Ameryce Południowej i „bredo” w Portugalii. Nazywa się go również szpinakiem afrykańskim lub indyjskim.

Trzeba zauważyć iż jest to jedna z najstarszych rzeczy uprawianych i spożywanych przez ludzi. Na przykład ponad 8000 lat temu Aztekowie byli pierwszymi, którzy uprawiali tę roślinę, i nadal jest rodzimą rośliną we współczesnym Peru. Starożytna historia amarantusa sięga Meksyku i Półwyspu Jukatan.

Amarant jest bezglutenowy, co jest świetną wiadomością dla każdego, kto chce prowadzić zdrową dietę, ale nie toleruje glutenu. Nasiono jest doskonałym źródłem białka, które pomaga budować mięśnie oraz wzmacnia odporność i zdrowie włosów. A amarant błonnikowy świetnie sprawdza się w leczeniu cukrzycy, chorób serca, otyłości, a nawet raka.

Amarant to doskonałe narzędzie do zwalczania stanów zapalnych. Co ważniejsze, leczy stany zapalne, takie jak zapalenie stawów i dna moczanowa. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów.

Chociaż nie jest to specjalnie środek odchudzający, amarant może być dodatkiem do diety odchudzającej. Hamuje apetyt i utrzymuje cię „pełnego” i sytego co zniechęca do przejadania się – ma to zdecydowany wpływ na ogólny proces odchudzania.

Amarant zawiera lizynę, aminokwas, którego organizm nie jest w stanie wytworzyć – i aminokwas, który może przynieść korzyści włosom. Wzmacnia mieszki włosowe i pomaga zapobiegać łysieniu typu męskiego. Możesz po prostu wycisnąć sok z liści amarantusa i nałożyć go na włosy po umyciu szamponem.

Żelazo w amarancie również przyczynia się do zdrowia włosów. Ten minerał może również zapobiegać przedwczesnemu siwieniu. Olejek amarantowy natomiast jest korzystny dla skóry. Może pomóc zapobiec przedwczesnym oznakom starzenia, a nawet służyć jako dobry środek czyszczący. Przed kąpielą wystarczy wmasować kilka kropli olejku w twarz.

Jak korzystać z amarantusa?

*Nawilż swoją skórę

Umyj ręce, a następnie pozostaw je wilgotne. Nalej około 3 kropli olejku amarantowego na dłonie i potrzyj je razem. Wmasuj ten olej w twarz. Powtarzanie tego codziennie może poprawić zdrowie skóry.

*Oczyść i wybiel zęby

Olej działa jako naturalny środek bakteriobójczy. Możesz więc użyć go do usunięcia płytki nazębnej i bakterii na zębach i języku. Możesz również użyć oleju do leczenia obrzęku dziąseł, owrzodzeń jamy ustnej, a nawet bólu gardła. Wystarczy wsunąć łyżkę oleju do ust przez około 20 minut, a następnie wypluć. Powtarzaj codziennie.

*Usuń makijaż

Weź kilka kropli olejku na opuszki palców i wmasuj w skórę wokół oczu i rzęs (i gdziekolwiek dodałeś makijaż). Weź wacik i wytrzyj resztki makijażu.

*Spraw, by Twoje włosy lśniły

Po prostu masuj włosy i skórę głowy za pomocą kropli lub dwóch olejków amarantowych. Owiń ręcznik wokół włosów i pozostaw na 30 minut. Następnie możesz umyć szamponem, aby uzyskać gładkie i lśniące włosy.