Czy warto ćwiczyć jogę?

Czy warto ćwiczyć jogę? Photo by bruce mars from Pexels

Jedyną nauką zajmującą się jednocześnie fizycznym, psychicznym, moralnym oraz duchowym rozwojem człowieka jest joga. Rozwijała ona się przed długie tysiąclecia, a jej korzenie tkwią w przepięknych Indiach.

Jest to jeden z systemów filozoficznych, ale nie należy jej łączyć z absolutnie żadną religią, ponieważ jej odrębność to właśnie pozareligijność, o czym nie każdy wie. Praktykujący już dłuższy czas jogę przyznają, że jest to coś co już tkwi w nas, a ćwiczenia to tylko doświadczenie ostateczne siebie.

Joga, wbrew pozorom to spora aktywność, regulacja oddechu, praca samego ciała oraz cały czas towarzysząca świadomość. Niektórzy mają mylne o niej wyobrażenie – przesiadywania całymi godzinami w jednej pozycji na karimacie.

Prawidłowa istota jogi to ostateczne osiągnięcie harmonii życia i pełnego jest odczuwania. Ćwiczenia jogi wpływają bardzo pozytywnie na nasz organizm i zdrowie. W końcu nie jest kłamliwym powiedzenie, że „w zdrowym ciele – zdrowy duch”. Ćwiczenia również uwrażliwiają nasze ciało, czynią je silnym i jednocześnie delikatnym.

Photo by bruce mars from Pexels