
Jedyną nauką zajmującą się jednocześnie fizycznym, psychicznym, moralnym oraz duchowym rozwojem człowieka jest joga. Rozwijała ona się przed długie tysiąclecia, a jej korzenie tkwią w przepięknych Indiach.
Jest to jeden z systemów filozoficznych, ale nie należy jej łączyć z absolutnie żadną religią, ponieważ jej odrębność to właśnie pozareligijność, o czym nie każdy wie. Praktykujący już dłuższy czas jogę przyznają, że jest to coś co już tkwi w nas, a ćwiczenia to tylko doświadczenie ostateczne siebie.
Joga, wbrew pozorom to spora aktywność, regulacja oddechu, praca samego ciała oraz cały czas towarzysząca świadomość. Niektórzy mają mylne o niej wyobrażenie – przesiadywania całymi godzinami w jednej pozycji na karimacie.
Prawidłowa istota jogi to ostateczne osiągnięcie harmonii życia i pełnego jest odczuwania. Ćwiczenia jogi wpływają bardzo pozytywnie na nasz organizm i zdrowie. W końcu nie jest kłamliwym powiedzenie, że „w zdrowym ciele – zdrowy duch”. Ćwiczenia również uwrażliwiają nasze ciało, czynią je silnym i jednocześnie delikatnym.
Photo by bruce mars from Pexels