Psycholog a terapeuta

Psycholog, terapeuta

W potocznym języku często zdarza się, że utożsamiamy ze sobą słowa „psycholog” i „psychoterapeuta”, używając ich jako synonimów. Jednakże powinniśmy wiedzieć, że nie są to dwa oddzielne zawody mające oddzielne towarzystwa ustalające zasady ich działania, a także inne są drogi dojścia do obu zawodów.


Pierwszą ważną rzeczą jest fakt, że można być jednocześnie psychologiem oraz terapeutą, ale nie zawsze tak jest. Psychologowie działają w wielu różnych obszarach, a niektóre z nich nie są dla nas aż tak oczywiste. Mowa tu na przykład o psychologii marketingu i reklamy, gdzie psychologowie uczestniczą w badaniach rynku oraz rekrutacji pracowników, często na bardzo wysokie stanowiska.

Psychologów możemy spotkać we właściwie każdym miejscu, są to nie tylko szpitale psychiatryczne, ale również wiele szkół, przedszkoli, korporacji, a nawet takie miejsca jak więzienie, sąd i policja. Niektórzy psychologowie zajmują się rozwojem nauki i prowadzą badania w wielu ciekawych obszarach, współpracując ze specjalistami związanymi z neuronauką, informatykami, lekarzami, nauczycielami itd. Część psychologów zakłada własne gabinety, niektórzy przyjmują pacjentów również w przychodniach. Wtedy właśnie świadczą oni różnorodną pomoc psychologiczną oraz zajmują się diagnozą psychologiczną, zazwyczaj w wybranym przez siebie obszarze, w którym się specjalizują.
Psychoterapeutą natomiast jest osoba, która ukończyła studia magisterskie, a następnie kontynuowała naukę w jednej ze szkół psychoterapii w wybranym przez siebie nurcie. Często są to osoby, które ukończyły psychologię, natomiast spotkamy również psychoterapeutów, którzy są psychiatrami, a także skończyli inne kierunki studiów, na przykład pedagogikę. Psychoterapeuta pomoże nam wyleczyć wszelkie zaburzenia związane z emocjami i osobowością, a metody wykorzystywane przez niego będą zależały od nurtu, w którym był on szkolony. Wśród terapeutów również znajdziemy specjalistów zajmujących się konkretnymi obszarami, np. terapią rodzin, uzależnień, czy zaburzeń odżywiania.

Jeśli w Twoim życiu przeżywasz dyskomfort i negatywne emocje postaramy się rozwiązać ten problem. Sprawdź naszą ofertę na: Profesjonalna psychoterapia Warszawa Żoliborz. Zapraszamy. Odwiedź nas.